Návod pro výběr šperků z nerezové oceli a titanu

13. 9. 2016
Nerezová ocel není z metalurgického hlediska přesné označení. Obecně se jim nazývá skupina ocelí, které se vyznačují zvýšenou odolností vůči oxidaci. V oboru šperkařství se výhradně používá ocel austenitická = nekalitelná.  Dále existuje ocel feritická a austeniticko – feritická, která se na naše šperky nepoužívá.
Počátky pokusů s výrobou nerezové oceli jsou velmi dávné  (starý Egypt Řím..), ale význačných objevů a rozmachu dosáhla až počátkem 20. stol. V posledních letech se těší velké oblibě a není to pouze kvůli nízké ceně.
V oboru šperkařství se nejvíce využívá ocel DIN 1.4404 alias 316L, která se lidově nazývá chirurgická ocel či ocel starsteel.
Samostatnou skupinou je nerezová ocel damasteel, která je význačná tím, že se zde prolínají vrstvy 2 druhů oceli. Prolnutím vzniká neopakovatelná struktura. Této oceli je věnován samostatný článek.
 
 
chemické složení chirurgické oceli 316L
       C       Cr       Ni   Mn     Mo Ti   Si
DIN 1.4404 AISI 316L  <0,03   16,5 -18,5   11,0 -14,0   < 2,0   2,0 - 2,5    0.5
 
 
Titan na výrobu šperků používáme GR2, který má velmi podobné vlastnosti s chirurgickou ocelí 316L (Ti), ale je ještě o řád lehčí a neobsahuje žádný nikl.
 
Chemické složení (hmotnost %) (maximální hodnoty pokud není uvedeno rozpětí)
O N C H Fe Al Ni V Ni Mo jiné rezidua 
0,25 0,03 0,08 0,015 0,3 0 0 0 0 0 0
0,4
 
 
Hlavní nevýhodou nerezové oceli je její tvrdost či chcete-li tuhost. Na rozdíl od zlata či stříbra, které jsou krásně poddajné, ocel nelze vypracovávat v jemné detaily. Dále ji nelze pájet, respektive lze, ale spoj je viditelný. Nerez je možné svařovat, ale i to je velmi náročný proces.
Občas je diskutována rizikovost prstenů z nerezu, zvláště při úrazech, kdy se prsten „zasekne“ na prstu. Zde je důležité vědět, že ocel je tvrdší než zlato i stříbro. Ocel 316L by měla jít i v domácích podmínkám přeříznout pilkou na železo, či přeštípnout přiměřenými kleštěmi.
Podívejte se na naše názorné video. 
 
Rozhodně nedoporučujeme nakupovat levné šperky z neověřených zdrojů. Případně po výrobci či prodejci požadovat prohlášení o shodě či materiálový list oceli, ze které je šperk vyroben. Těžko říci jestli je to dobře či špatně, ale legislativa je pro použití ocelí ve šperkařství velmi benevolentní a je tedy důležité dát si pozor, co si kupujete.
 
U oceli si ceníme její mnohotvárnosti. Její žensky jemné a lesklé tváře až po hrubé a tmavé pěsti naturálního kovářského podání.
Každý si jistě nalezne podobu tohoto krásného materiálu, která doplní jeho image.
Parametry pro výběr
celkový tvar je většinou kruhový, ale je možné vyhotovit i jiné tvary jako je kulatý čtvereček apod. Velmi často se využívá rozšíření hlavy prstenu pro osazení většího kamene.
 
celkový tvar
Průřez - když bychom prsten příčně přetnuli, tak by bylo vidět, jak vypadá v řezu. Tvar průřezu má vliv nejen na vzhled, ale i na praktičnost – jak bude pohodlný. Hodně záleží na typu rukou, a proto nelze říci, že třeba s vnitřním zaoblením (CF) jsou pohodlnější než rovné. Rámcově lze říci, že u širokých prstenů (nad 6mm) je vhodné udělat vnitřní zaoblení.
Typů průřezu je velké množství a uvádíme zde pouze ty nejběžnější. Je opět možné navrhnout i jiné řešení. 
 
profily
Poměr velikosti, šířky a tloušťky. Někdo chce prsten široký a výrazný, jiný zase jemný a pohodlný. Je vždy potřeba volit správný poměr velikosti, šířky a tloušťky. Zde není žádný univerzální návod. Velikost je pevně daná vaším prstem a tak je možné volit šířku a tloušťku. Zde se rozměry pohybují u tloušťky od 1-2,5mm a šířka 2-7mm i více. Lze samozřejmě udělat i užší nebo širší prsteny, ale již nejsou moc vhodné pro celodenní nošení.
Vzhledem k tomu, že se jedná o ruční práci, nejsme schopni zaručit přesný rozměr na desetinu mm. Proto uvádíme toleranci naší výroby na 0,2mm.
Sílu = tloušťku rozdělujeme běžné prsteny
- tenkté cca 1-1,5mm
- středně silné 1,5-2mm
- silné 2-2,5mm.
 
Šířku můžete volit po 0,5mm, tj 4, 4.5, 5 mm atd. 
 
1
 
Speciálním tvarem je při bočním pohledu tvar klínu. To znamená, že hlava prstenu je širší než ta část, co je schovaná v dlani. Důvody jsou jak pohodlnější nošení prstenu tak i estetický vjem. Pokud je ovšem hlava prstenu moc veliká (disproporčně těžší než spodek) může docházet k otáčení prstenu na prstu. Tohoto tvaru se většinou užívá u dámských prstenů, při osazovaní kamenů.
Struktura a úprava povrchu jsou dané způsobem zpracování. Prsteny jsou kované a kované mohou zůstat a nebo se jejich povrch upravuje ručním broušením.
Prsteny s převážně hladkým povrchem můžeme upravit na lesklé - matné - hruběmatné.
Některé typy prstenů můžou mít upravenou strukturu zatmavením. Kdy se kovaná či broušená struktura zvýrazní. Zatmavení povrchu je dodatečný proces a přirozeně dochází k postupnému zesvětlení do původní barvy nerezu. Vlivem některých chemických  látek (kyselin a solí) či agresivnějšího potu může dojít k úplnému zesvětlení.
 
Ozdoby
Zde se opět nabízí nekonečné množství variant, které nelze unifikovat. Proto zde uvádím jen základní výčet druhů:
  • zdobení tvarové
jedná se o různě probroušená a tvarovaná místa, která svým tvarem doplňují celkový design šperků. Lze zde také využít hezkého efektu, kdy část prstenu je ponechané bez struktury a část je strukturovaná.
 
  • zdobení jiným kovem kombinace s drahými kovy
pro kombinaci s ocelí damasteel lze využívat barevné kovy a to zejména zlato a stříbro. Tyto kovy jsou se šperkem spojeny pájením či zatepaním.
 
  • Drahé kameny
druhy kamenů lze rozdělit do tří základních skupin:
  1. šperkařské broušené kameny.  Jedná se především o přírodní diamanty, které snesou náročnější osazovací proces. Tyto kameny se osazují mechanicky, bez použití lepidel přímo do oceli.
  2. přírodní neopracované kameny a perly.  Vyznačují se zachováním přirozených štěpných ploch a také jejich energie je krásně čistá. Způsoby připevnění se různí dle druhu kamene. Například vltavín, perla, surový rubín atd.
  3. amorfní tromlované kamínky.  Tyto kameny jsou krásně ohlazené. Jedná se třeba o tyrkysy, čaroity, jantary atd. Zde jsou opět různé způsoby připevnění dle druhu kamene a tvaru prstenu.
  4. kameny osazené ve zlatě či stříbře.  Pro uchycení je připraveno lůžko ze  zlůata (bílé,  žluté či červené) nebo ze stříbra. Touto metodou jde osadit prsten broušeným kamenem, který nesnese přímé osazení do damasteelu. Např. zirkony, české granáty či CZ kameny.
V konečném výsledku si můžete navrhnout prsten svůj a pokud to je jen trochu možné, rád Vám jej ukovu.
 
 
Rytí (gravírování) textu či obrázků
Do prstenu (většinou dovnitř) je možné vyrýt text. Gravírují se jména, datum iniciály. Jsou možné i méně tradiční návrhy jakou jsou runy, otisky prstů, EKG apd.
 
Pro rytí užíváme 3 postupy:
 
Měření velikosti
Nejlepší variantou, jak nejen změřit velikost Vašich prstů, ale i jak poznat naší práci, je stavit se u nás na Pecce. Prsty Vám změřím a Vy si prohlédnete v klidu naší práci osobně. Předejdeme tak případným disproporcím v rozměru i představách.
Důrazně nedoporučujeme měřit pomocí provázků, proužků papíru apd. Tyto metody jsou velmi nepřesné a nespolehlivé !!! 
Další z variant je, stavit se ve zlatnictví a prsty si nechat změřit odborníkem. Důležité je, aby použité měrky, které se na určení velikosti použijí, byly přibližně stejně široké, jako Vaše budoucí prsteny. Jinak totiž na prstu sedí tenký prsten a zcela odlišně se chová široká obroučka, pod kterou je namačkaná kůže, která se nemá kam uhnout. Na velikost má také vliv, jestli je vnitřní profil prstenu rovný či zaoblený.
2
Tuto variantu vřele doporučujeme u náročnějších prstenů osazených kameny či v kombinaci se zlatem. 
 
Pokud se vám ke zlatníkovi nechce a veliksot neznáte ani přibližně, můžete si také objednat testovací sadu měrek.
Použitelný je také způsob, kdy mi pošlete vzorové prsteny, které Vám dobře padnou a poslouží jako předloha. Opět je ale nutné mít na paměti, že ne každý prstýnek je vhodný.
Měření je opravdu velmi důležité a pokud k nám nemůžete přijet osobně, tak mu věnujte zvýšenou pozornost. Pokud v prstenu není kámen či zlato, lze jej celkem bez problému zmenšit či zvětšit o 1-2 čísla (v závisloti na typu prstenu) roztažením či slisováním. Pokud je však ocel kombinovaná s kameny, tak lze zpravidla pouze zvětšovat (probroušením) - záleží zase na typu prstenu. Pro měření využíváme měrky v šíři 4 a 6mm a certifikované měrné trny.
3

Pokud jste rozhodnuti pro objednání prstenů, odpovězte prosím na následující otázky:

1) profil (průřez) prstenu

2) velikost 43 - 78

3) šířka 1 - 15mm (po 0,5mm)

4) tloušťka slabý, střední nebo silný

5) typ povrchu

6) nerez nebo titan

7) vnitřek prstenu rovný / zaoblený

8) ozdoby a ostatní požadavky 

9) rytí textu či obrázku

10) termín svatby, zásnub apd.

Můžete nám také poslat emailem odkaz na fotku, který prsten se Vám líbí a parametry Vám nastavíme podle fotky.

 

Vaše požadavky napište do poznámky k objednávce.

Doufám, že Vám tento stručný návod pomůže při rozhodování nad podobou Vašich nejdůležitějších šperků – snubních prstenů, ale i v ostatních případech snad bude dobrým rádcem.

V případě jakýkoliv dotazů nás kontaktujte. 

Jan Král a team Kredum Art

Nahliadnite do výroby snubných prsteňov

Prehrať video